Inconel 625 ja Inconel 718 tarjoavat erilaisia korkean lämpötilan skenaarioita. Inconel 718 saa lujuutta sadekarkaisulla, mikä tarjoaa erinomaisen vetolujuuden ja myötörajan alle 700 astetta, mikä on ihanteellinen suuria kuormitettuja rakenneosia varten. Inconel 625 käyttää kiinteän liuoksen vahvistusta. Se ylittää 718:n pitkäaikaisessa hapettumiskestävyydessä yli 700 asteessa, säilyttää vakaan suorituskyvyn korkeammissa käyttölämpötiloissa ja sillä on laajempi korroosionkestävyys happamia ja merivesiympäristöjä vastaan yksinkertaisemmalla hitsauksella ilman hitsauksen jälkeistä vanhenemista. Valitse 718, jos haluat korkean lujuuden huoneen lämpötilasta kohtalaiseen; pick 625 äärimmäiseen kuumuuteen ja ankariin syövyttäviin olosuhteisiin.

Inconel 625 merkitty putki valokuva
Mikä on Inconel 625 (UNS N06625)?
Inconel 625on nikkeli-kromi-molybdeeni-niobiuseos, joka on rekisteröityUNS N06625(W.Nr.2.4856, DIN NiCr22Mo9Nb). Se on kiinteä -liuosvahvistettu metalliseos, joka tunnetaan erinomaisesta korroosionkestävyydestään ja korkeasta lujuudestaan ilman saostumiskovettumista. Seos on ASTM B446 (tanko), B443 (levy), B444 (putki) ja B564 (taonta) standardien mukainen.
Tärkeimmät ominaisuudet ovat erinomainen väsymislujuus, hapettumisenkestävyys 980 asteeseen asti sekä pistesyöpymisen, rakokorroosion ja jännitys-korroosiohalkeilun kestävyys.Onko Inconel nikkeliseos?Kyllä - Inconel 625 sisältää enintään 58 % nikkeliä, mikä tekee siitä aidon nikkeli-pohjaisen seoksen, joka soveltuu meri-, kemialliseen käsittelyyn, ilmailu- ja ydinsovelluksiin.
Mikä on Inconel 718 (UNS N07718)?
Inconel 718on saostus-kovettuva nikkeli-kromi-raudaseos, joka on rekisteröityUNS N07718(W.Nr.2.4668, DIN NiCr19Fe19Nb5Mo3). Sen erittäin -lujuus on peräisin ikääntymisestä-kovettumisesta gamma double-prime (Ni&sub3;Nb) -saostuman kautta. Seos on ASTM B670 (levy), B637 (bar) ja AMS 5662 (bar) standardien mukainen.
Inconel 718 on yleisimmin käytetty superseos ilmailuteollisuudessa, ja sen osuus turbiinimoottorien painosta on yli 30 %. Se tarjoaa erinomaiset veto- ja virumis-murtumisominaisuudet -250 asteesta 700 asteeseen. Liuoskäsittelyn ja vanhenemisen jälkeen vetolujuus voi ylittää 1240 MPa - lähes kaksinkertainen Inconel 625:een verrattuna.
Inconel 625 vs Inconel 718: Kemiallisen koostumuksen vertailu
Theinconel-seoksen koostumuserot näiden kahden luokan välillä selittävät niiden erilaiset ominaisuudet. Inconel 625:ssä on korkeampi Cr ja Mo korroosionkestävyys, kun taas Inconel 718:ssa on korkeampi Fe ja Nb sateen vahvistamiseen.
| Elementti | Inconel 625 (N06625) | Inconel 718 (N07718) |
|---|---|---|
| Ni | Suurempi tai yhtä suuri kuin 58,0 | 50.0 – 55.0 |
| Cr | 20.0 – 23.0 | 17.0 – 21.0 |
| Mo | 8.0 – 10.0 | 2.8 – 3.3 |
| Fe | Pienempi tai yhtä suuri kuin 5,0 | Saldo |
| Huom | 3.15 – 4.15 | 4.75 – 5.50 |
| Ti | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,40 | 0.65 – 1.15 |
| Al | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,40 | 0.35 – 0.80 |
| C | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,10 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,08 |
Theinconel metalliseos 625 kemiallinen koostumussisältää 8–10 % Mo ja 3,15–4,15 % Nb kiinteän -liuosvahvistuksen ja pistesuojauksen ansiosta. Theinconel metalliseos 718 kemiallinen koostumuskäyttää 4,75–5,50 % Nb:tä plus Ti:tä ja Al:a saostuskovettumiseen, mikä tuottaa paljon paremman lujuuden, mutta hieman alhaisemman korroosionkestävyyden.
Inconel 625 vs Inconel 718: Mekaaniset ominaisuudet ja lujuus
Theinconel-seoksen ominaisuudetvertailu osoittaa dramaattisen eron vahvuudessa. Vanhassa kunnossa oleva Inconel 718:lla on lähes kaksinkertainen vetolujuus Inconel 625:een verrattuna, kun taas Inconel 625 tarjoaa paremman sitkeyden ja sitkeyden.
| Omaisuus | Inconel 625 (hehkutettu) | Inconel 718 (ratkaisu + vanhentunut) |
|---|---|---|
| Vetolujuus, MPa | Suurempi tai yhtä suuri kuin 655 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 1240 |
| Saantolujuus (0,2 %), MPa | Suurempi tai yhtä suuri kuin 310 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 1034 |
| Venymä, % | Suurempi tai yhtä suuri kuin 30 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 12 |
| Kovuus, HB | Pienempi tai yhtä suuri kuin 220 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 331 (33–40 HRC) |
| Tiheys, g/cm³ | 8.44 | 8.19 |
| Sulamisalue, aste | 1290 – 1350 | 1260 – 1336 |
Inconel 718 saavuttaa erittäin -korkean lujuutensa kaksivaiheisella lämpökäsittelyllä: liuoshehkutus 980 asteessa ja sen jälkeen kaksoisvanhentaminen 720 asteessa ja 620 asteessa. Tämä gamma-kaksois-ensivaiheen saostuminen on tärkein ero -nikkeliseos 625 vs inconel 625viittaa samaan materiaaliin, kun taas 718 on pohjimmiltaan erilainen vahvistusmekanismiltaan.
Korroosionkestävyys: Inconel 625 vs Inconel 718
Inconel 625 (UNS N06625) sisältää korkeampia pitoisuuksia Mo (8,0–10,0 %) ja Cr (20,0–23,0 %), mikä tarjoaa huomattavasti paremman korroosionkestävyyden. Se kestää erinomaisesti pistekorroosiota, rakokorroosiota ja rakeiden välistä korroosiota ja toimii hyvin sekä hapettavassa että pelkistävässä väliaineessa.
Inconel 718:n (UNS N07718) molybdeenipitoisuus on pienempi, 2,8–3,3 %, joten se on herkempi pistekorroosiolle kloridipitoisissa ympäristöissä. Se säilyttää edelleen hyvän yleisen korroosionkestävyyden ja tarjoaa vahvan kestävyyden kloridin aiheuttamaa jännityskorroosiohalkeilua (SCC) vastaan.
| Korroosiotyyppi | Inconel 625 | Inconel 718 |
|---|---|---|
| Pistojen vastustuskyky | ★★★★★ | ★★★ |
| Rakokorroosio | ★★★★★ | ★★★ |
| Stressikorroosiohalkeilu | ★★★★★ | ★★★★★ |
| Hapettumiskestävyys | ★★★★★ | ★★★★ |
Pyydä tarjous Inconel 625 -korroosionkestävistä-tuotteista
Inconel 625 vs Inconel 718: Hitsauksen suorituskyvyn vertailu
Inconel 625:llä on erinomainen hitsattavuus. Se on kiinteä-liuosseos, jossa ei ole saostumista-kovettumisvaihetta, joten se ei vaadi jälki-hitsauksen lämpökäsittelyä eikä se ole altis jännitys-ikääntymiselle. Yleisiä prosesseja ovat GTAW, GMAW ja SMAW.
Inconel 718 on myös hitsattava, mutta haastavampi sen sade{1}}kovettuvuuden vuoksi. Se on alttiina hitsaushalkeillelle, erityisesti mikro-halkeamalle lämmön-vaikutusalueella. Jälki-hitsausliuoskäsittely ja vanhentaminen vaaditaan yleensä täydellisten ominaisuuksien palauttamiseksi.
Inconel 625 vs Inconel 718: Hinta ja taloudellinen
Theinconel metalliseoksen hintariippuu raaka-ainekustannuksista, käsittelyn monimutkaisuudesta ja markkinoiden kysynnästä. Inconel 625 on yleensä edullisempi kuin Inconel 718 yksinkertaisemman lämpökäsittelyn (vain liuoshehkutettu) ja laajemman saatavuuden ansiosta.
Inconel 718 on huippuluokkaa, koska se vaatii hallittua sadekarkaisua, sillä on tiukemmat laatuvaatimukset ilmailusovelluksissa ja se vaatii monimutkaisempaa koneistusta. Muissa kuin-ilmailusovelluksissa Inconel 625 tarjoaa usein paremman vastineen.
| Tekijä | Inconel 625 | Inconel 718 |
|---|---|---|
| Suhteellinen hinta | Alentaa | ~30–50 % korkeampi |
| Lämpökäsittelyn hinta | Matala (vain hehkutettu) | Korkea (liuos + vanheneminen) |
| Koneistuskustannukset | Kohtalainen | Korkea |
| Saatavuus | Leveä (varastossa) | Aerospace{0}}sertifioidut lähteet |
Kuinka valita Inconel 625 ja 718 välillä
Tämän pikavalintaoppaan avulla voit määrittää, mikäinconel metalliseossopii sovellukseesi:
- ✓ Valitse Inconel 625merenkulkuun, kemialliseen käsittelyyn, saastumisen hallintaan, ydinvoimaan sekä öljy- ja kaasusovelluksiin, joissa korroosionkestävyys on etusijalla.
- ✓ Valitse Inconel 718ilmailu- ja avaruusturbiinikomponentteihin, rakettimoottoreihin, kiinnikkeisiin ja erittäin{0}}rasitusrakenteisiin, jotka vaativat erittäin-lujuutta.
- ✓ Valitse Inconel 625kun hitsattavuus on kriittinen ja{0}}hitsauksen jälkeinen lämpökäsittely ei ole mahdollista.
- ✓ Valitse Inconel 718käyttölämpötiloihin, jotka vaativat jatkuvaa lujuutta yli 600 astetta ja virumisvastusta.
- ✓ Valitse Inconel 625kun budjetti on rajoitus ja erittäin{0}}voimakkuutta ei vaadita.
Miksi valita GNEE Alloy toimittajakumppaniksesi?
ISO- ja CE-sertifioituna nikkelipohjaisten metalliseosten toimittajana tarjoamme sekä Inconel 625- että Inconel 718 -tuotteita täydellisellä laatudokumentaatiolla:
- ✓ Koko tuotevalikoima:Levy, levy, tanko, putki, liitososat ja takeet ASTM B446/B443 (625) ja B670/B637 (718) mukaan
- ✓ Varastossa valmiina:Yli 500 tonnia Inconel 625 ja 718 vakiokoot, toimitus 30 päivän sisällä
- ✓ Laadunvarmistus:FI 10204 3.1 MTC, kemiallisen koostumuksen raportti, mekaanisen testauksen raportti, NDT-raportti
- ✓ Kolmannen osapuolen{0}}tarkastus:SGS, BV, TÜV tuettu
- ✓ OEM-räätälöinti:Mukautetut mitat ja tekniset tiedot piirustojesi perusteella


Ota yhteyttä saadaksesi viimeisimmän vientihinnanInconel 625

UKK:
K: Onko metalliseos 625 sama kuin Inconel 625?
V: Kyllä. "Alloy 625" ja "Inconel 625" viittaavat samaan materiaaliin - UNS N06625. Inconel on Special Metals Corporationin kauppanimi; "seos 625" on ASTM-standardeissa käytetty yleinen nimitys. Theero metalliseoksen 625 ja inconel 625 välilläon vain nimi.
K: Mitä eroa on nikkeliseoksella ja Inconelilla?
V: Inconel on erityinen nikkeli-kromi--pohjaisten superseosten perhe. "Nikkeliseos" on laajempi luokka.Ero nikkeliseoksen ja inconelin välilläInconel-lejeeringit (625, 718, 600 jne.) ovat erityislaatuja, joilla on määritelty koostumus Inconel-tuotenimellä, kun taas nikkeliseos kattaa kaikki nikkeli-pohjaiset materiaalit.
K: Onko Inconel 718 vahvempi kuin Inconel 625?
V: Kyllä. Vanhoissa olosuhteissa Inconel 718:n vetolujuus on suurempi tai yhtä suuri kuin 1240 MPa, kun taas Inconelin 625 - suurin tai yhtä suuri vetolujuus on 655 MPa 625 - lähes kaksinkertainen. Inconel 625:llä on kuitenkin parempi sitkeys ja korroosionkestävyys.
K: Voidaanko Inconel 625 hitsata Inconel 718:aan?
V: Kyllä, käyttämällä Inconel 625 -täyttölankaa (ERNiCrMo-3). Erilainen hitsi on yleinen öljy- ja kaasusovelluksissa, joissa 625:tä käytetään hitsauspäällystyksenä 718 komponentille. Hitsauksen jälkeinen lämpökäsittely tulee harkita huoltovaatimusten perusteella.
K: Mitä metalleja Inconel sisältää?
V: Inconel-seosten päämetallit ovat nikkeli, kromi, rauta, molybdeeni, niobium, koboltti, titaani ja alumiini.Mitä metalleja on inconelissavaihtelee laadun mukaan - Inconel 625:ssä on korkea Mo (8–10 %), kun taas Inconel 718:ssa on korkea Nb (4,75–5,50 %) ja Ti/Al sadekovettumiseen.





