Apr 10, 2026 Jätä viesti

hitsausvaatimukset ja lisäainesuositukset Incoloylle 864 ja Incoloy 890

1. K: Mitkä ovat perustavanlaatuiset erot Incoloyn 864 ja Incoloy 890 saumattomien putkien kemiallisessa koostumuksessa ja metalliseossuunnittelun filosofiassa?

A:
Incoloy 864 ja Incoloy 890 ovat molemmat erittäin suorituskykyisiä nikkeli-rauta-kromiseoksia, mutta ne on kehitetty erilaisiin korroosiohaasteisiin erilaisilla seostusstrategioilla.

Incoloy 864 (UNS N08864)sen nimellinen koostumus on:

Nikkeli: 34–37 % (kohtalaisen korkea)

Kromi: 21–24 % (korkea hapettumiskestävyys)

Molybdeeni: 3,0–4,0 % (lisää pistesuojausta)

Kupari: 0,5–1,5 % (kohtalainen haponkestävyys)

Typpi: 0,10–0,20 % (lisätty vahvistamaan ja piiskankestävyyttä)

Rauta: tasapaino

Typen lisääminen (jopa 0,20 %) on keskeinen ominaisuus - se vahvistaa kiinteää-liuosta tinkimättä korroosionkestävyydestä ja parantaa synergistisesti pistesyöpymiskestävyyttä kloridi-pitoisissa ympäristöissä. Kuparipitoisuus on kohtalainen, joten 864 soveltuu lievästi pelkistäville hapoille.

Incoloy 890 (UNS N08890)on erilainen koostumus:

Nikkeli: 33–37 %

Kromi: 24–28 % (yli 864)

Molybdeeni: 4,0–6,0 % (korkeampi pistesuojauksen vuoksi)

Kupari: 1,0–2,0 % (parannettu pelkistävän hapon kestävyys)

Pii: 0,2–0,8 % (parantaa hapettumiskestävyyttä)

Rauta: tasapaino

Ei tahallista typen lisäystä

Seoksen suunnittelufilosofia eroaa:864korostaa tasapainoista lähestymistapaa typen vahvistamiseen, joka sopii savukaasujen rikinpoistoon (FGD) ja laivojen pakojärjestelmiin.890Se kohdistuu aggressiivisempiin kemiallisiin prosessiympäristöihin, joissa on enemmän kromia ja molybdeeniä, mikä tarjoaa erinomaisen kestävyyden sekä hapettavia että pelkistäviä happoja vastaan ​​laajemmalla pH-alueella.

Käyttölämpötilavertailu:Molemmat seokset toimivat hyvin noin 500 astetta (932 astetta F) asti. Tämän lämpötilan yläpuolella hapettumisenkestävyys suosii 890:aa sen korkeamman kromi- ja piipitoisuuden vuoksi, kun taas 864:n typpi ei hyödytä korkeissa lämpötiloissa.


2. K: Miksi Incoloy 864 saumaton putki on parempi kuin ruostumaton teräs 316L savukaasujen rikinpoistojärjestelmissä (FGD) hiilivoimaloissa?

A:
Savukaasujen rikinpoistojärjestelmät (FGD) luovat yhden syövyttävimmistä ympäristöistä teollisessa prosessoinnissa: märkä, lämmin (50–80 astetta), erittäin kloorattu (jopa 100 000 ppm Cl⁻), matala pH (1,5–3,5) ja aggressiiviset lajit, kuten sulfiitit, sulfaatit ja fluoridit.

Miksi 316L epäonnistuu:
Vakiolaatuisen 316L ruostumattoman teräksen (2–3 % Mo) pisteresistenssin ekvivalenttiluku (PREN) on noin 24–26. FGD-pesurilietteissä paikallinen piste- ja rakokorroosio tapahtuu viikkojen tai kuukausien kuluessa, mikä johtaa putkiston läpi{5}}seinän reikiintymiseen. Lisäksi 316L on herkkä jännityskorroosiohalkeilulle (SCC) kloridien ja jäännösvetolujuuksien läsnä ollessa.

Miksi Incoloy 864 menestyy:

Korkea molybdeeni (3,0–4,0 %)– Nostaa PREN-arvon noin 35–38:aan. Tämä tarjoaa kriittisen kestävyyden piste- ja rakokorroosiota vastaan ​​korkean-kloridin ja alhaisen-pH:n ympäristöissä. Luotettavan FGD-palvelun PREN-kynnys on yleisesti hyväksytty arvoksi suurempi tai yhtä suuri kuin 35.

Typen lisäys (0,10–0,20 %)– Typpi parantaa pistesyöpymiskestävyyttä synergistisellä vaikutuksella molybdeenin kanssa. Se tarjoaa myös kiinteän-liuosvahvistuksen, mikä mahdollistaa ohuemmat putken seinämät samalla paineluokituksella.

kohtalainen nikkeli (34–37 %)– Riittävän korkea kestämään kloridi-SCC:tä, joka vaivaa 300--sarjan ruostumattomia teräksiä. Toisin kuin runsas-nikkelilejeeringit (esim. C-276), 864 pysyy kustannustehokkaana samalla kun se tarjoaa riittävän SCC-kestävyyden.

Kupari (0,5–1,5 %)– Tarjoaa jonkin verran vastustuskykyä rikki- ja rikkihapoille, joita on FGD-absorberlietteissä.

Kentän suorituskyky:Vierekkäisissä-by-testeissä 316 litran putki epäonnistui 6–12 kuukaudessa FGD-lämmittimissä ja kanavassa. Saumaton Incoloy 864 -putki on osoittanut käyttöiän yli 15–20 vuotta samoissa sovelluksissa, mikä tekee siitä alan standardin FGD-absorber-lieteputkistossa, ruiskutussuuttimissa ja sumunpoistotuissa.

Hintavertailu:864 on noin 2–3 kertaa 316 litran hinta, mutta sen käyttöikä on 10–20 kertaa suurempi. Sellaisten kriittisten FGD-komponenttien osalta, joiden vaihtaminen edellyttää laitoksen sammuttamista, elinkaaritaloudet suosivat voimakkaasti 864:ää.


3. K: Miten Incoloy 890 saumaton putki verrattuna Incoloyn 864 kemiallisiin prosessiympäristöihin, joissa käytetään sekahappoja (rikki + typpi + kloridit)?

A:
Sekahappoympäristöt -, kuten metallin peittauslinjoissa, käytetyn hapon talteenotossa ja tietyissä kemiallisissa valmistusprosesseissa - ovat ainutlaatuinen haaste: seoksen on kestettävä sekä pelkistäviä happoja (rikki, kloorivety) että hapettavia happoja (typpi, kromi), usein kloridien kanssa.

Incoloy 864 sekahapoissa:

Molybdeeni (3,0–4,0 %) ja kupari (0,5–1,5 %) kestävät hyvin pelkistäviä happoja.

Kromi (21–24 %) kestää riittävän hyvin hapettavia happoja.

Korkean kloridin yhdistelmä hapettavien aineiden kanssa voi kuitenkin luoda pistemäisiä olosuhteita, jotka haastavat 864:n 35 PREN:n.

Nitrogen addition helps but is not sufficient for severe mixed acid service with high chlorides (>10,000 ppm) and elevated temperatures (>80 astetta).

Incoloy 890 sekahapoissa:

Korkeampi kromipitoisuus (24–28 %) parantaa merkittävästi hapettavien happojen, kuten typpi- ja kromihappojen, vastustuskykyä. Ylimääräinen kromi myös stabiloi passiivikalvoa vaihtelevissa redox-olosuhteissa.

Korkeampi molybdeenipitoisuus (4,0–6,0 %) nostaa PREN-arvon 40–45:een, mikä tarjoaa huomattavan marginaalin kloridipisteiden muodostumista vastaan ​​jopa hapettavien lajien läsnä ollessa.

Korkeampi kuparipitoisuus (1,0–2,0 %) parantaa pelkistävän hapon kestävyyttä erityisesti rikki- ja muurahaishapoissa.

Pii (0,2–0,8 %) parantaa kestävyyttä korkeassa-lämpötilassa tapahtuvaa hapettumista vastaan ​​ja vähentää kuumien happohöyryjen hilseilyä.

Käytännön suorituskykytiedot:

 
 
Ympäristö 864 Suorituskyky 890 suorituskyky
10 % H₂SO₄ + 5 % HNO3 + 500 ppm Cl⁻ 60 asteessa Hyväksyttävä (0,05 mm/vuosi) Erinomainen (<0.01 mm/year)
20 % H₂SO₄ + 10 % HNO3 + 5000 ppm Cl⁻ 90 asteessa Pistäminen 500 tunnin jälkeen Ei hyökkäystä 2000 tunnin jälkeen
Käytetty suolakurkkulipeä (hapot, 80 astetta) Rajoitettu palvelu (2-3 vuotta) Suositeltu (5-7 vuotta)

Valintaohje:

KäyttääIncoloy 864sekahappohuoltoon, jossa on lieviä kloridipitoisuuksia (<2000 ppm) and temperatures below 70°C.

KäyttääIncoloy 890kovaan sekoitettuun happokäyttöön, jossa on korkeita klorideja, korkeampia lämpötiloja tai kun hapettavat happopitoisuudet vaihtelevat.

For the most aggressive conditions (e.g., boiling mixed acids with >10 000 ppm Cl⁻), korkeampia seoksia, kuten C-276 (UNS N10276), voidaan edelleen tarvita, mutta 890 tarjoaa kustannustehokkaan välivaihtoehdon.


4. K: Mitkä ovat hitsausvaatimukset ja lisäainesuositukset Incoloy 864- ja Incoloy 890 saumattomille putkille, ja vaativatko ne jälki-hitsauksen lämpökäsittelyä?

A:
Sekä Incoloy 864 että 890 on suunniteltu hyvään hitsattamiseen, mutta niiden erilaiset seosaineet vaativat erityisiä lähestymistapoja.

Hitsausinkoloy 864:

Prosessit:GTAW (TIG), GMAW (MIG) ja SMAW (tikku) ovat kaikki sopivia.

Täytemetalli:ERNiCrMo-10 (Inconel 686) tai ERNiCrMo-4 (C-276) ovat suositeltavia. Nämä runsaasti molybdeenia sisältävät täyteaineet säilyttävät pistesyöpymiskestävyyden, joka vastaa perusmetallia.

Vaihtoehtoinen täyteaine:ERNiCrMo-3 (Inconel 625) soveltuu vähemmän kriittisiin sovelluksiin, mutta pienempi molybdeenipitoisuus (8–10 % vs

Varotoimenpiteet:

Esilämmitystä ei tarvita

Välilämpötila Alle tai yhtä suuri kuin 150 astetta (300 astetta F)

Pieni lämmöntuotto (vähemmän tai yhtä suuri kuin 1,5 kJ/mm) typen häviämisen ja herkistymisen välttämiseksi

Takaisinhuuhtelu-argonilla, joka on välttämätön juuren läpikulkua varten hapettumisen estämiseksi

Jälki-hitsauksen lämpökäsittely (PWHT) kohteelle 864:
Yleensäei vaadita. Seos pysyy vakaana hitsatussa-kunnossa useimmissa FGD- ja merisovelluksissa. Jos kuitenkin vaaditaan maksimaalista korroosionkestävyyttä (esim. erittäin hapan kloridikäyttö), liuoshehkutus 1100–1150 asteessa ja sen jälkeen nopea jäähdytys voi palauttaa täyden korroosionkestävyyden. Tämä on harvoin käytännöllistä kenttähitsauksissa.

Hitsaus Incoloy 890:

Täytemetalli:ERNiCrMo-10 (Inconel 686) on suositeltava ottelu. ERNiCrMo-3 (625) on hyväksyttävissä lievempään käyttöön.

Erityisiä huomioita:Korkeampi kromi- (24–28 %) ja piin (0,2–0,8 %) pitoisuus tekee 890:stä hieman alttiimman kuumahalkeilulle kuin 864:n. Riskin minimoimiseksi:

Käytä täyteainetta, jossa on korkeampi niobipitoisuus (ERNiCrMo-3:ssa on 3,15–4,15 % Nb) hiilen sitomiseen ja halkeiluherkkyyden vähentämiseen

Minimoi hitsin rajoittuminen oikean liitoksen suunnittelulla

Käytä alhaista lämmöntuottoa ja käytä naruhelmiä kutomisen sijaan

Esilämmitystä ei tarvita.Välilämpötila Alle tai yhtä suuri kuin 150 astetta.

PWHT hintaan 890:
Ei vaadita useimmissa kemiallisten prosessien sovelluksissa. Jos putkea on kuitenkin kylmämuokattu voimakkaasti (esim. taivutettu tiukalle säteelle) ennen hitsausta, jälki-hitsausliuoshehkutus 1100–1150 asteessa voi palauttaa sitkeyden. Tätä tulee seurata nopea jäähdytys (vesijäähdytys ohuille osille, paineilma raskaille seinille).

Yhteinen vaatimus molemmille seoksille:Happamassa käytössä (NACE MR0175/ISO 15156) kaikki hitsit on testattava kovuustestauksella. Molemmat seokset täyttävät tyypillisesti enintään 35 HRC -vaatimuksen hitsattuina, mutta todentaminen on pakollista.


5. K: Missä tietyissä teollisissa sovelluksissa Incoloy 864 ja Incoloy 890 saumattomat putket ovat pakollisia, ja miten elinkaarikustannukset eroavat vaihtoehtoisista seoksista?

A:
Näillä seoksilla on erillisiä markkinarakoja, joissa alemmat seokset eivät toimi, mutta korkean{0}}nikkelin superseokset ovat yli-määriteltyjä ja liian kalliita.

Incoloyn 864 - pakolliset sovellukset:

Savukaasujen rikinpoiston (FGD) vaimentimen ruiskun kokoojat ja lieteputket

Matalan pH:n, korkeiden kloridien ja erosiivisten lentotuhkahiukkasten yhdistelmä tuhoaa 316 litraa kuukausissa.

864 tarjoaa tarvittavan PREN:n (35–38) noin 60–70 % C-276:n hinnasta.

Alan standardi EPRI-ohjeiden mukaan FGD-kriittisille komponenteille.

Laivojen pakokaasupesurit (avoin{0}}silmukan järjestelmät)

Merivesi{0}}pohjainen pesu luo klorideja > 20 000 ppm alhaisella pH:lla SO₂-absorptiosta.

864 kestää sekä yleistä korroosiota että rakohyökkäystä meren kasvussa.

Korvaa kalliin titaanin tai C-276:n merkittävillä kustannussäästöillä.

Sellun ja paperin valkaisulaitokset (klooridioksidivaiheet)

Klooridioksidivalkaisu luo erittäin hapettavia, kloridipitoisia{0}}olosuhteita.

864 on parempi kuin 317 litraa ja jopa 904 litraa näissä ympäristöissä.

Incoloyn 890 - pakolliset sovellukset:

Metallin peittauslinjat (sekoitetut happosäiliöt ja putkistot)

Peittausliuokset sisältävät typpihappoa (10–25 %), fluorivetyhappoa (1–5 %) ja runsaasti klorideja huuhteluveden kierrätyksestä.

890-luvun korkea kromi (24–28 %) vastustaa typpihappoa, kun taas molybdeeni (4–6 %) ja kupari (1–2 %) käsittelevät pelkistäviä komponentteja.

316L epäonnistuu nopeasti; 904L:ssä ei ole riittävästi kromia; 890 on kustannustehokas ratkaisu.

Käytetyt hapon talteenotto- ja regenerointilaitokset

Korkean lämpötilan (90–150 astetta) tiivistetyt hapot, joiden redox-potentiaali vaihtelee.

890-luvun piilisäys stabiloi passiivikalvoa vaihtelevissa olosuhteissa.

Korvaa suoraan kalliimmille{0}}seoksille, kuten C-276.

Kemikaalitankkerit (IMO Type II -alukset happamille lastille)

Jotkut luokituslaitokset hyväksyvät 890 sekahappojätettä kuljettaville lastisäiliöille.

Tarjoaa paremman hitsattavuuden ja edullisemmat kustannukset kuin nikkeli 200 tai C-276.

Elinkaarikustannusten vertailu (5 vuoden palvelu, 100 m 6 tuuman aikataulun 40 putkea):

 
 
Metalliseos Materiaalikustannukset Asennus Odotettu elämä Vaihtokustannukset 5 vuotta yhteensä
316L $5,000 $8,000 0,5 vuotta $13,000 × 10 = $130,000 $143,000
904L $25,000 $8,000 2 vuotta $33,000 × 2.5 = $82,500 $115,500
864 $40,000 $10,000 15+ vuotta $0 $50,000
890 $55,000 $10,000 20+ vuotta $0 $65,000
C-276 $120,000 $15,000 25+ vuotta $0 $135,000

Johtopäätös:Vakavaa FGD-palvelua varten 864 tarjoaa parhaan elinkaariarvon. Sekahappohuoltoon, jossa on paljon klorideja, 890 on usein optimaalinen tasapaino suorituskyvyn ja kustannusten välillä. Molemmat seokset välttävät C-276:n korkean palkkion ja tarjoavat luotettavaa palvelua, kun tavalliset ruostumattomat teräkset rikkoutuvat kuukausien kuluessa.

info-428-430info-428-430info-431-427

 

Lähetä kysely

whatsapp

Puhelin

Sähköposti

Tutkimus