vartenilmailualan insinöörejäpropulsio- ja kaasuturbiinikentät,GH4169 korkean lämpötilan-seosterätovat kriittisiä komponentteja. Alan suurin kipukohta on kuitenkin sisäisissä metallurgisissa epäjohdonmukaisuuksissa.
Tavalliset kaupalliset{0}}laatupalkit, erityisesti suuret-halkaisijapalkit (yli150 mm), kärsivät tyypillisesti seuraavista ongelmista:
Makro{0}}erottelu ("piamiat"):Valanteen liukenevat-alueet voivat muodostua halkeamien alkupisteiksi keskipakojännityksen alaisena.
Epävakaa väsymisikä:Ei--metalliset sulkeumat (oksidit ja nitridit) lyhentävät merkittävästi korkean-syklin väsymisen (HCF) käyttöikää.
Viljan karkeus:Huono taontaohjaus johtaa epäjohdonmukaisiin mekaanisiin ominaisuuksiin{0}}poikkileikkauksessa.
kloGnee Alloy, olemme omistautuneet poistamaan nämä "näkymättömät tappajat". Valmistusinnovaatiomme keskittyvät saavuttamaan ehdottoman rakenteellisen eheyden ilmailu- ja avaruusteollisuuden -kriittisissä komponenteissa.
Napsauta saadaksesi Gnee Alloy GH4169:n tekniset tiedot
GH4169-tangon valmistus: Aerospace-Suorituskyky|VIM+VAR Kaksoissulaminen

GH4169-tangon valmistus: Aerospace-Suorituskyky|VIM+VAR Kaksoissulaminen
GH4169-tankojen valmistus erityisesti ilmailu- ja avaruussovelluksissa perustuu monimutkaisiin monivaiheisiin sulatustekniikoihin-tyypillisesti tyhjiöinduktiosulatukseen (VIM), jota seuraa tyhjiökaarisulatus (VAR) (VIM+VAR)-, jotta saavutetaan kriittisten moottorikomponenttien korkea puhtaus, rakenteellinen eheys ja erinomainen suorituskyky. Tämä korkean lämpötilan seos on verrattavissa Inconel 718:aan, ja se on suunniteltu kestämään korkeita lämpötiloja, väsymystä ja korroosiota.
Mikä on GH4169?
GH4169-seos on saostus-vahvistettu nikkeli-pohjainen superseos, jota käytetään laajalti lentomoottoreissa-, öljy- ja ydinteollisuudessa. Tässä artikkelissa kerrotaan sen faasikoostumuksesta, kolmesta yleisesti käytetystä lämpökäsittelyprosessista ja sovellusmahdollisuuksista.

1. GH4169 Aviation sauvan kattavuus ja sovellettavat standardit
| Parametri | Kuvaus |
|---|---|
| Materiaali | GH4169 (UNS N07718 / Inconel 718) |
| Tuotelomake | Aerospace Grade tanko, takeet, renkaat |
| Sovellettavat standardit | AMS 5662, AMS 5663, ASTM B637, GE S400, PWA 1009 |
| Kunto | Liuoskäsitelty + vanhentunut (kova) tai liuoskäsitelty (pehmeä) |
| Sulamisprosessi | VIM + VAR (kaksoissulatus – pakollinen) |
2. GH4169-ilmailutangon kemiallinen koostumus (paino-%) – ilmailu-avaruusluokka
| Elementti | Sisältö (%) | AMS 5662/5663 -vaatimus | Toiminto |
|---|---|---|---|
| Nikkeli (Ni) | 50.0 – 55.0 | 50.0 – 55.0 | Matriisi elementti; tarjoaa korkean{0}}lämpötilojen vakauden ja korroosionkestävyyden |
| Kromi (Cr) | 17.0 – 21.0 | 17.0 – 21.0 | Hapettumisen ja korroosionkestävyys |
| rauta (Fe) | Saldo (~18-20) | Saldo | Fe-Ni-Cr-pohjainen seos |
| Niobium (Nb) | 4.75 – 5.50 | 4.75 – 5.50 | Ydintä vahvistava elementti- muodostaa ″-faasin (Ni₃Nb) |
| Molybdeeni (Mo) | 2.80 – 3.30 | 2.80 – 3.30 | Kiinteän{0}}ratkaisun vahvistaminen; parantaa virumisen vastustuskykyä |
| Titaani (Ti) | 0.65 – 1.15 | 0.65 – 1.15 | Muodostaa ′ vahvistusvaiheen (Ni₃(Al,Ti)) |
| Alumiini (Al) | 0.20 – 0.80 | 0.20 – 0.80 | Muodostaa ′ vahvistusvaiheen; parantaa hapettumiskestävyyttä |
| Hiili (C) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,08 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,08 | Vähähiilipitoisuus parantaa sitkeyttä ja väsymystä |
| Mangaani (Mn) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,35 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,35 | Hapettumisenestoaine |
| Pii (Si) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,35 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,35 | Hapettumisenestoaine |
| Fosfori (P) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,010 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,015 (tiukempi AMS) | Varmistaa sitkeyden |
| rikki (S) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,005 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,015 (tiukempi AMS) | Varmistaa kuumatyöstettävyyden |
| Boori (B) | 0.002 – 0.006 | 0.002 – 0.006 | Viljarajan vahvistaja; parantaa stressirepeämisen elämää |
| Koboltti (Co) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 | Jäännöselementti |
| Kupari (Cu) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,30 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,30 | Jäännöselementti |

GH4169 Aerospace Bar kemiallinen koostumus
Napsauta ladataksesi GH4169-metalliseoksen PDF-tiedoston nyt
3. Ilmailu-{1}}luokan GH4169-tankojen mekaaniset ominaisuudet huonelämpötilassa
Kunto: Liuoskäsitelty + vanhentunut (kova – suositeltava huoltoon)
| Omaisuus | AMS 5662/5663 -vaatimus | Tyypillinen arvo | Testistandardi |
|---|---|---|---|
| Vetolujuus, äärimmäinen | Suurempi tai yhtä suuri kuin 1275 MPa(185 ksi) | ~1350 MPa | ASTM E8 / AMS 2370 |
| Vetolujuus, tuotto (0,2 % offset) | Suurempi tai yhtä suuri kuin 1035 MPa(150 ksi) | ~1100 MPa | ASTM E8 / AMS 2370 |
| Murtovenymä (4D) | suurempi tai yhtä suuri kuin 12 % | ~15-20% | ASTM E8 / AMS 2370 |
| Pinta-alan pienentäminen | Suurempi tai yhtä suuri kuin 15 % | ~20-25% | ASTM E8 |
| Kovuus (Rockwell C) | 35-40 HRC | ~38 HRC | ASTM E18 |
Kunto: liuoskäsitelty (pehmeä – koneistukseen)
| Omaisuus | AMS 5662/5663 -vaatimus (pehmeä) | Tyypillinen arvo |
|---|---|---|
| Vetolujuus, äärimmäinen | Suurempi tai yhtä suuri kuin 965 MPa (140 ksi) | ~1000 MPa |
| Vetolujuus, tuotto (0,2 % offset) | Suurempi tai yhtä suuri kuin 550 MPa (80 ksi) | ~600 MPa |
| Murtovenymä (4D) | suurempi tai yhtä suuri kuin 30 % | ~35-40% |
| Kovuus (Rockwell C) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 24 HRC | ~20-22 HRC |
Napsauta nähdäksesi ammattitodistuksemme GH4169-seokselle
4. Aerospace{1}}luokan GH4169 valmistusprosessi
Suorituskykyinen{0}}tuotantoGH4169 baariavaatii tiukkaa monivaiheista{0}}käsittelyä sulkeumien poistamiseksi ja yhdenmukaisten mekaanisten ominaisuuksien varmistamiseksi.

VIM + ESR + VAR -prosessi
Sulatusstrategia (tyhjökaarisulatus + tyhjökaarisulatus / tyhjiökaarisulatus + sähkökukan uudelleensulatus + tyhjiökaarisulatus):Tämä prosessi alkaa tyypillisestityhjiökaarisulatus (VIM)valmistella jalostettu alkuharkko, jonka jälkeentyhjiökaari uudelleensulatus (VAR)taisähkökuonan uudelleensulatus (ESR)poistaa kaasut, vähentää segregaatiota ja poistaa sulkeumia, kuten "pisamia". Kolminkertainen sulaminen korkeimman puhtauden saavuttamiseksi ja metallurgisten vikojen todennäköisyyden vähentämiseksi(VIM + ESR + VAR)on usein työssä.
Takominen ja valssaus:Optimaalisen mikrorakenteen varmistamiseksi korkea puristussuhde(Suurempi tai yhtä suuri kuin 4:1)käytetään kuumavalssauksen tai takomisen aikana. Tämä häiritsee as-cast-rakennetta ja varmistaa yhtenäisyyden.
Testaus ja sertifiointi:Aerospace{0}}luokkapalkit käyvät läpi100 % ultraäänitestaus (UT) (AMS 2154 Class A)varmistaakseen nollahuokoisuuden keskiviivalla ja tiukan mikrorakenteen vaatimusten noudattamisen.
Napsauta saadaksesi lisätietoja GH4169-käsittelytiedoistamme
5. GH4169 Tarkkuustaonta: Saavuttaa ASTM E112 Grade 8 -raekoon
| Ominaisuus | Tavallinen kaupallinen luokka | Ilmailu- ja avaruusinnovaatiomme | Ostajan etu |
| Sulatusprosessi | EAF / AOD + ESR | VIM + VAR | Erittäin{0}}puhtaus, nolla sulkeumia. |
| Raekoko | Taso 3 - 5 (karkea) | ASTM E112 -taso 8+ | Maksimoitu väsymisikä. |
| Erottelun valvonta | Vakio | Freckle{0}}Ilmainen takuu | Ei sisällä sisäisiä rakenteellisia vikoja. |
| NDT tarkastus | Normaali ultraääni | AMS 2154 luokka A / AAA | KokonaisRakenteellinen eheys. |
6. GH4169 Aerospace Bar sovellukset
MeidänHeavy{0}}Duty GH4169 taotut tangotantaa voiman maailman edistyneimmille järjestelmille:
Aero{0}}moottorin pyörivät osat:Turbiinilevyt ja moottorin akselit, joissa keskipakojännitys on äärimmäinen.
Kireät{0}}kiinnikkeet:Pultit ja nastat, joiden on kestettävä jännitysrelaksaatiota 650 asteessa.
Ydinvoimarakenteen jäsenet:Komponentit, jotka edellyttävät pitkäaikaista-lämpöstabiilisuutta ja säteilynkestävyyttä.
Öljy- ja kaasuporaustyökalut:Korkeapaine{0}}palvelu hapankaasuympäristöissä (NACE MR0175).




7. -Tuhoamaton testausmenetelmä (NDT) ilmailu-{2}}luokan GH4169-tankoille
| Testimenetelmä | Ilmailun vaatimus | Vakio | Hyväksymiskriteerit |
|---|---|---|---|
| Ultraäänitestaus (UT) | 100 % (halkaisijaltaan suurempi tai yhtä suuri tangot kuin 12 mm) | ASTM E2375 | Ei vikoja yli 0,8 mm |
| Pyörrevirtatestaus (ET) | Kuten on määritelty | ASTM E426 | Ei asiaankuuluvia viitteitä |
| Liquid Penetrant Inspection (LPI) | Kuten on määritelty | ASTM E1417 | Ei asiaankuuluvia viitteitä |
| Silmämääräinen tarkastus | 100% | ASTM E543 | Ei pintavikoja |




Miksi valita luotettava valmistaja Gnee Alloy?
✅️Suora tehdashinta:Eliminoi välikäsien lisähinnat ja varmista parhaat tukkuhinnat.
✅️Täysi jäljitettävyys:Jokainen palkki on merkitty ja mukana on yksityiskohtainenMTC 3.1 ja 3.2lämpöanalyysin ja raekoon dokumentointi.
✅️Tukkuvarasto:Meillä on suuri varasto{0}}liuoskäsiteltyjä sauvoja vartenNopea maailmanlaajuinen toimitus.
✅️Räätälöity valmistus:Tarjoamme tarkkuusleikkausta ja keskitöntä hiontaa (h8-h11) kokoonpanosuunnitelmiesi mukaan.

Gnee Steel GH4169 -sertifikaatti
📦 Pakkaus ja toimitus
KaikkiNikkelipohjainen seostuotteet pakataan seuraavilla tavoilla:
Puiset lavat tai laatikot
Kosteudenkestävä{0}}pakkaus
Tarrat uunin numero-, vakio- ja kokoetiketillä
Toimitetaan maailmanlaajuisesti meritse, lentoteitse tai pikakuljetuksella

Gnee Steel GH4169 -tuotepakkaus
Ota meihin yhteyttä saadaksesi viimeisimmän vientihinnan GH4169-metalliseokselle
FAQ
K1: Miksi raekoko 8 on niin tärkeä turbiinilevyille?
V: Raekoko on suoraan verrannollinen korkeaan{0}}syklin väsymiseen. Karkeat rakeet (tasot 3-4) mahdollistavat väsymishalkeamien nopeamman leviämisen. TakauksellaTaso 8 tai parempi, pidennämme osan käyttöikää jopa 150 % verrattuna vakiomateriaaleihin.
Q2: Onko GH4169 vaihdettavissa Inconel 718:n kanssa valmistusstandardien suhteen?
A: Kyllä.GH4169 on tekninen vastine Inconel 718:lle. Valmistusprosessimme täyttää kaikki vaatimuksetAMS 5662, AMS 5663 ja ASTM B637, varmistaen projektisi maailmanlaajuisen vaatimustenmukaisuuden.
Kysymys 3: Voitko tarjota suuria-halkaisijaltaan taotut tangot (yli 300 mm)?
V: Ehdottomasti. Taontakapasiteettimme mahdollistaa tankojen valmistuksen jopa450mm halkaisijavarmennettu sisäinen eheys ja nolla keskilinjan huokoisuus.
Kysymys 4: Tarjoatko joukkoalennuksia pitkäaikaisista-ilmailu- ja avaruusalan toimitussopimuksista?
V: Kyllä. Tuemme suuria OEM- ja MRO-keskuksia erikoistuneillaTukkukauppasopimukset ja erilliset varastovarannot.





