Nov 24, 2025 Jätä viesti

Hastelloy C276 Uns N10276 W. Nr. 2.4819 Inconel 600 601 718 825 X750 tango

1. Mikä on näiden nikkeli{1}}pohjaisten metalliseostankojen kemiallinen koostumus?

 

Vastaus:

Hastelloy C276 (UNS N10276, W. Nr. 2.4819): Ni 57% min, Cr 15-17%, Mo 15-17%, Fe 5% max, plus pieniä määriä W, Co, Mn ja C. Poikkeuksellinen kestävyys voimakkaasti hapettavia ja pelkistäviä ympäristöjä vastaan.

Inconel 600 (UNS N06600): Ni 72%, Cr 14-17%, Fe 6-10%, erinomainen korkean lämpötilan hapettumisen ja korroosionkestävyys.

Inconel 601 (UNS N06601): Ni 58-63%, Cr 21-25%, Fe 5-10%, erinomainen hapettumisenkestävyys korkeissa lämpötiloissa.

Inconel 718 (UNS N07718): Ni 50–55%, Cr 17–21%, Nb + Ta 4,75–5,5%, Mo 2,8–3,3%, korkea{11}}lujuus sademäärä{12}}kovettuva seos.

Inconel 825 (UNS N08825): Ni 38-46%, Fe 21,5-25%, Cr 19,5-23,5%, Mo 2,5-3,5%, Cu 1,5-3,0%, korroosionkestävä -hapoissa.

Inconel X-750 (UNS N07750): Ni 71%, Cr 14-17%, Fe 7%, Al + Ti 1,2-2%, korkean lämpötilan vahvistus sadekarkaisulla.

 


2. Mitkä ovat näiden tankojen/tankojen tyypilliset mekaaniset ominaisuudet?

 

Vastaus:

Hastelloy C276: vetolujuus 515–620 MPa, tuotto ~275 MPa, venymä suurempi tai yhtä suuri kuin 40 %

Inconel 600: vetolujuus 550 MPa, tuotto 240 MPa, venymä suurempi tai yhtä suuri kuin 30 %

Inconel 601: vetolujuus 620 MPa, tuotto 275 MPa, venymä suurempi tai yhtä suuri kuin 30 %

Inconel 718: vetolujuus 1240 MPa, tuotto 1030 MPa, venymä suurempi tai yhtä suuri kuin 12 % (lämpökäsittelyn jälkeen)

Inconel 825: vetolujuus 585 MPa, tuotto 275 MPa, venymä suurempi tai yhtä suuri kuin 30 %

Inconel X-750: vetolujuus 1030 MPa, tuotto 690 MPa, venymä 12–20 %

 


3. Mitkä ovat näiden nikkeli-pohjaisten metalliseostankojen yleiset sovellukset?

 

Vastaus:

Hastelloy C276: Kemiallinen käsittely, pilaantumisen valvonta, haponkestävät laitteet, merenkulkusovellukset.

Inconel 600: Lämmönvaihtimet, uunien osat, kemialliset laitteet, ilmailukomponentit.

Inconel 601: Uunin laitteisto, korkean lämpötilan hapettumista-kestävät osat.

Inconel 718: Avaruusmoottorien komponentit, kaasuturbiinit, ydinkomponentit, öljy- ja kaasukiinnikkeet.

Inconel 825: Kemiallinen käsittely, offshore-alustat, haponkestävät laitteet.

Inconel X-750: Turbiinien lavat, jouset, korkean lämpötilan kiinnikkeet, ydinkomponentit.

 


4. Mitä kokoja ja muotoja on saatavilla näille tangoille?

 

Vastaus:

Halkaisija: 6 mm – 500 mm (tyypillinen, riippuen seoksesta ja valmistajasta)

Pituus: 1 m – 6 m vakiona, voidaan leikata räätälöityihin pituuksiin

Muotit: Kuuma-valssattu, taottu, hehkutettu, liuos-käsitelty tai kylmäve{2}}kirkas tai mattapintainen

Toleranssit: Mukautetut toleranssit saatavilla tarkkuussovelluksiin

 


5. Miten näiden vavojen/tankojen laatu varmistetaan?

 

Vastaus:

Kemiallinen koostumus: OES/XRF-testaus

Mekaaniset testit: Veto, myötö, venymä, kovuus

-Tuhoamaton testaus: Ultraääni-, pyörrevirta- tai väriaineen tunkeutumisaine

Mittatarkastus: Halkaisija, suoruus ja pinnan viimeistely

Sertifiointi: EN 10204 3.1/3.2 Mill Test Sertifikaatit, lämpökäsittelytietueet

Lähetä kysely

whatsapp

Puhelin

Sähköposti

Tutkimus