1. K: Mitä eroja on puhtaiden nikkelitankojen N4, N6, Ni200 ja Ni201 välillä, ja miten nämä nimitykset liittyvät kansainvälisiin standardeihin?
A:Nimitykset N4, N6, Ni200 ja Ni201 edustavat erilaisia kaupallisesti puhtaiden nikkelitankojen nimeämiskäytäntöjä, joista jokainen on peräisin eri standardointijärjestelmistä. Näiden nimitysten ymmärtäminen on välttämätöntä oikean materiaalin valinnan ja{5}}ristiviittauksen kannalta teollisuustuotteita hankittaessa.
Kiinan vakionimet – N4 ja N6:Kiinalaisten standardien (GB/T 5235 ja GB/T 2054) mukaan kaupallisesti puhdas nikkeli luokitellaan puhtaustason mukaan:
N4:Vastaa noin 99,9 %:n vähimmäisnikkelipitoisuutta. Tämä laatu vastaa Nickel 200:aa (UNS N02200) ASTM-järjestelmässä. N4 tarjoaa erinomaisen korroosionkestävyyden, hyvät mekaaniset ominaisuudet sekä korkean sähkön- ja lämmönjohtavuuden. Sitä käytetään laajalti kemiallisessa käsittelyssä, elektroniikassa ja akkujen valmistuksessa.
N6:Vastaa noin 99,5 %:n vähimmäisnikkelipitoisuutta. Tämä laatu on hieman puhtaampi variantti, mutta tarjoaa silti hyvän korroosionkestävyyden ja muovattavuuden. N6:ta käytetään usein sovelluksissa, joissa kustannusnäkökohdat ylittävät maksimaalisen puhtauden tarpeen, kuten yleiset teollisuuskomponentit, koristeelliset sovellukset ja vähemmän aggressiiviset kemialliset ympäristöt.
Kansainväliset standardinimet – Ni200 ja Ni201:ASTM- ja UNS-järjestelmien alla:
Ni200 (UNS N02200):Tavallinen kaupallisesti puhdas nikkelilaatu, jonka hiilipitoisuus on enintään 0,15 %. Sen nikkeli- ja kobolttipitoisuus on vähintään 99,0 %. Ni200 on maailman laajimmin käytetty puhdas nikkelilaatu.
Ni201 (UNS N02201):Puhtaan nikkelin vähähiilinen{0}}muunnelma, jonka hiilipitoisuus on enintään 0,02 %. Tämä laatu on suunniteltu erityisesti sovelluksiin, joihin liittyy jatkuva altistuminen yli 315 asteen (600 asteen F) lämpötiloille, joissa korkeampi Ni200-hiilipitoisuus voi johtaa grafitoitumiseen ja haurastumiseen.
Risti-viittaustaulukko:
| kiinalainen luokka | ASTM/UNS-vastaava | Nikkelisisältö | Hiili max | Ensisijaiset sovellukset |
|---|---|---|---|---|
| N4 | Ni200 (UNS N02200) | 99,9 % min | 0.15% | Kemiallinen käsittely, elektroniikka, akkuliuskat |
| N6 | - | 99,5 % min | 0.15% | Yleinen teollinen, koristeellinen,{0}}kustannusherkkä |
| - | Ni200 (UNS N02200) | 99,0 % min | 0.15% | Maailmanlaajuinen standardi puhtaalle nikkelille |
| - | Ni201 (UNS N02201) | 99,0 % min | 0.02% | Korkean{0}}lämpötilojen sovellukset yli 315 astetta |
Koostumuserot:
| Elementti | N4 (tyypillinen) | N6 (tyypillinen) | Ni200 (ASTM) | Ni201 (ASTM) |
|---|---|---|---|---|
| Ni + Co | 99,9 % min | 99,5 % min | 99,0 % min | 99,0 % min |
| C | 0,02 % max | 0,10 % max | 0,15 % max | 0,02 % max |
| Si | 0,05 % max | 0,10 % max | 0,35 % max | 0,35 % max |
| Mn | 0,05 % max | 0,05 % max | 0,35 % max | 0,35 % max |
| Fe | 0,10 % max | 0,20 % max | 0,40 % max | 0,40 % max |
| Cu | 0,05 % max | 0,10 % max | 0,25 % max | 0,25 % max |
Valintaohje:Teollisuustehdassovelluksiin:
Ni200 / N4:Vakiovalinta useimpiin sovelluksiin, jotka vaativat korkeaa puhtautta, hyvää korroosionkestävyyttä ja erinomaista johtavuutta
Ni201:Määritetty, kun käyttölämpötila ylittää 315 astetta (600 astetta F) grafitoitumisen välttämiseksi
N6:Huomioi, kun hinta on ensisijainen tekijä ja sovellus ei vaadi maksimaalista puhtautta
2. K: Mitä sääntöjä sovelletaan puhtaaseen nikkelitankoon, ja mitkä ovat tärkeimmät mekaaniset ominaisuudet?
A:Puhdasta nikkelitankoa säätelevät kattavat ASTM-spesifikaatiot, jotka määrittelevät kemiallisen koostumuksen, mekaaniset ominaisuudet, mittatoleranssit ja testausvaatimukset. Näiden standardien ymmärtäminen on välttämätöntä materiaalien laadun ja vaatimustenmukaisuuden varmistamiseksi.
Ensisijaisten materiaalien tiedot:
ASTM B160:Tämä on nikkelitangon ja -tangon standardispesifikaatio, joka kattaa sekä Ni200:n (UNS N02200) että Ni201:n (UNS N02201). Siinä vahvistetaan:
Kemiallinen koostumus:Rajoitukset nikkelille, hiilelle, raudalle, mangaanille, piille, rikille ja kuparille
Mekaaniset ominaisuudet:Vetolujuus, myötöraja ja venymä
Lämpökäsittely:Hehkutusvaatimukset
Mittojen toleranssit:Halkaisija, pituus ja suoruus
Merkintä ja sertifiointi:Lämpöluvun jäljitettävyys ja tehtaiden testiraportit
ASME SB160:ASME-koodin -hyväksytty versio paineastiasovelluksiin
AMS 5553:Aerospace-spesifikaatio Ni200-levylle; voidaan viitata baarisovelluksiin, jotka vaativat ilmailu-{1}}laatua
Kemiallisen koostumuksen vaatimukset ASTM B160:n mukaan:
| Elementti | Ni200 (UNS N02200) | Ni201 (UNS N02201) |
|---|---|---|
| Nikkeli + koboltti | 99,0 % min | 99,0 % min |
| Hiili | 0,15 % max | 0,02 % max |
| Rauta | 0,40 % max | 0,40 % max |
| Mangaani | 0,35 % max | 0,35 % max |
| Pii | 0,35 % max | 0,35 % max |
| Rikki | 0,01 % max | 0,01 % max |
| Kupari | 0,25 % max | 0,25 % max |
Mekaaniset ominaisuudet (hehkutettu kunto):
| Omaisuus | Ni200 / Ni201 (halkaisijaltaan enintään 2) | Ni200 / Ni201 (halkaisijaltaan yli 2) |
|---|---|---|
| Vetolujuus | 55 ksi (380 MPa) min | 50 ksi (345 MPa) min |
| Tuottovoima (0,2 % offset) | 15 ksi (105 MPa) min | 12 ksi (83 MPa) min |
| Pidentymä | 35 % min | 30 % min |
Fyysiset ominaisuudet:
| Omaisuus | Ni200 / Ni201 |
|---|---|
| Tiheys | 8,89 g/cm³ (0,321 lb/in³) |
| Sulamisalue | 1435 astetta - 1446 astetta (2615 astetta F - 2635 astetta F) |
| Sähkövastus | 9,6 µΩ·cm 20 asteessa |
| Lämmönjohtavuus | 70,2 W/m·K 20 asteessa |
| Lämpölaajenemiskerroin | 13,3 × 10⁻⁶ / aste (20 astetta - 100 astetta) |
| Magneettinen läpäisevyys | Matala (tyypillisesti < 1,005 hehkutetussa tilassa) |
Lämpökäsittely:Puhdas nikkelitanko toimitetaan tyypillisesti hehkutetussa tilassa, mikä tarjoaa:
Suurin sitkeys:Muovaus- ja taivutusoperaatioihin
Optimaalinen korroosionkestävyys:Tasainen, puhdas pinta
Matala kovuus:Työstön helppous
Hehkutusparametrit:
Lämpötila:705 - 925 astetta (1300 - 1700 astetta F)
Jäähdytys:Ilmajäähdytys tai vesijäähdytys osan koosta riippuen
Mittojen toleranssit ASTM B160:n mukaan:
| Parametri | Kylmä-valmis baari | Kuuma{0}}valmis baari |
|---|---|---|
| Halkaisija (alle 1 tuumaa) | ±0,005 tuumaa | ±0,031 tuumaa |
| Halkaisija (1-2 tuumaa) | ±0,006 tuumaa | ±0,031 tuumaa |
| Halkaisija (yli 2 tuumaa) | ±0,008 tuumaa | ±0,031 tuumaa tai 1 % |
| Pituus | ±0,125 tuumaa leikkauspituuksille | ±0,125 tuumaa leikkauspituuksille |
3. K: Mitkä ovat puhtaan nikkelitangon kriittiset valmistus- ja työstönäkökohdat, ja miten tehdastoiminnot voivat optimoida tuotantokustannukset?
A:Puhdas nikkelitanko tunnetaan erinomaisesta muovattavuudestaan ja korroosionkestävyydestään, mutta se asettaa ainutlaatuisia työstö- ja valmistushaasteita työ{0}}kovettumisominaisuuksiensa ja "kumimaisen" luonteensa vuoksi. Näiden näkökohtien ymmärtäminen mahdollistaa tehdastoiminnan optimoinnin tuotannon tehokkuuden ja kustannusten hallinnan.
Koneistusominaisuudet:Puhdas nikkeli luokitellaan "työ{0}}kovettuvaksi" tai "kumimaiseksi" materiaaliksi, mikä tarkoittaa:
Nopea työkarkaisu:Pintakerroksesta tulee kovempi ja vaikeampi leikata koneistuksen edetessä
Nauratut sirut:Pitkät, jatkuvat lastut, jotka voivat häiritä leikkausprosessia
Huono lämmönjohtavuus:Koneistuksen aikana syntyvä lämpö keskittyy leikkuureunaan
Taipumus sappiin:Voi aiheuttaa{0}}leikkaustyökalujen reunan muodostumisen
Suositellut koneistuskäytännöt:
| Parametri | Suositus |
|---|---|
| Työkalu | Kovametallityökalut (C-2- tai C-3-luokka) tuotantoa varten; HSS matalalle äänenvoimakkuudelle |
| Pintanopeus (karbidi) | 100-150 SFM rouhintaan; 150-200 SFM viimeistelyyn |
| Pintanopeus (HSS) | 40-60 SFM |
| Syöttönopeus | 0,005-0,015 tuumaa/kierros (aggressiiviset syötteet leikattavaksi työkarkaistun kerroksen alapuolelle) |
| Leikkaussyvyys | Riittävä välttämään hankausta; vältä kevyitä leikkauksia hitailla syöttöillä |
| Jäähdytysneste | Tulvien jäähdytysneste välttämätön; vesiliukoiset jäähdytysaineet-suositeltava |
| Työkalun geometria | Positiiviset kallistuskulmat, terävät leikkuureunat |
Kustannusten optimointistrategiat:
Työkalujen valinta:Investoi laadukkaisiin kovametallityökaluihin; korkeammat alkukustannukset kompensoivat pidentyneellä työkalun käyttöiällä ja lyhyemmällä seisokkiajalla
Jäähdytysnesteen hallinta:Varmista riittävä jäähdytysnesteen virtaus ja suodatus; lämpö on nikkelin työstössä työkalujen käyttöiän ensisijainen vihollinen
Työkappaleen jäykkyys:Käytä jäykkiä asetuksia tärinän minimoimiseksi; tärinä nopeuttaa työkalun kulumista
Sirun ohjaus:Käytä lastujen katkaisijoita nauhoisten lastujen hallintaan; harkitse korkeapaineista{0}}jäähdytysnestettä lastunpoistoon
Muotoilu ja taivutus:Hehkutetussa tilassa puhtaalla nikkelillä on erinomainen sitkeys:
Kylmämuovaus:Materiaalia voidaan taivuttaa, valssata ja muotoilla tavanomaisilla tekniikoilla
Työkarkaisu:Nopea työstökarkaisu saattaa vaatia välihehkutusta monimutkaisille muodoille
Springback:Puhtaalla nikkelillä on kohtalaista palautumista; työkalujen suunnittelussa on otettava huomioon
Pienin taivutussäde:Yleensä 1 × 2 × tangon halkaisija hehkutetussa materiaalissa
Hitsaukseen liittyviä huomioita:Puhtaalla nikkelillä on erinomainen hitsattavuus:
Prosessit:GTAW (TIG) on parempi tarkkuus; GMAW (MIG) tuotantoon
Täytemetalli:Suositeltava ERNi-1-täyteaine
Puhtaus:Tiukka puhdistus rikin, lyijyn ja sinkin epäpuhtauksien poistamiseksi
Lämmönsyöttö:Ohjattu jyvien kasvun ja vääristymien minimoimiseksi
Valmistuksen lämpökäsittely:
| Toiminta | Lämpökäsittely |
|---|---|
| Kylmän työn jälkeen | Hehkutus 705 astetta -925 astetta (1300 astetta F - 1700 astetta F) sitkeyden palauttamiseksi |
| Stressin lievitys | 425 astetta -540 astetta (800 astetta F-1000 astetta F) koneistetuille komponenteille |
| Kiinnitä{0}}hitsaus | Ei vaadita useimmissa sovelluksissa; hehkutus kriittistä palvelua varten |
Saastumisen ehkäisy:Puhdas nikkeli on herkkä kontaminaatiolle:
Rikki:Vältä rikki{0}}pohjaisia voiteluaineita ja merkintämateriaaleja
Rauta:Käytä erityisiä työkaluja ristikontaminaation estämiseen-
Lyijy, sinkki, kupari:Estä kosketus matalan{0}}sulamispisteen-metallien kanssa
4. K: Mitkä ovat puhtaan nikkelitangon tärkeimmät teolliset sovellukset ja mitkä suorituskykyominaisuudet ohjaavat materiaalin valintaa?
A:Puhdas nikkelitanko (N4, N6, Ni200, Ni201) palvelee kriittisiä toimintoja useilla eri teollisuudenaloilla kemiallisesta käsittelystä elektroniikkaan, akkujen valmistuksesta elintarvikejalostukseen. Tietyn laadun valinta perustuu korroosionkestävyyden, sähkönjohtavuuden, magneettisten ominaisuuksien ja valmistettavuuden ainutlaatuiseen yhdistelmään, jonka puhdas nikkeli tarjoaa.
Kemiallinen jalostusteollisuus:
Kaustisen soodan (NaOH) käsittely:Puhdas nikkeli on materiaali väkevän natriumhydroksidin ja kaliumhydroksidin käsittelyyn. Ni201 on määritetty käytettäväksi kohonneessa-lämpötilassa, joka on yli 315 astetta (600 astetta F).
Sovellukset:Pumpun akselit, venttiilivarret, sekoittimet, kiinnikkeet
Suorituskykyohjaimet:Syövyttävän haurastumisenkestävyys, tasainen korroosionkestävyys, pitkä käyttöikä
Fluori- ja halogeenikäsittely:Seoksen kestävyys kuivia halogeeneja vastaan tekee siitä sopivan fluorin ja kloorin käsittelylaitteisiin.
Sovellukset:Venttiilikomponentit, instrumentointiosat, kiinnikkeet
Suorituskykyohjaimet:Kestää kuivaa halogeenihyökkäystä, ei--kontaminoitunut pinta
Elektroniikka- ja akkuteollisuus:
Akun komponentit:Puhdasta nikkelitankoa käytetään virrankerääjiin, johtoihin ja liitinkielekkeisiin.
Sovellukset:Litium{0}}ioni-akun navat, kielekkeet, virtakiskoliitännät
Suorituskykyohjaimet:Sähkönjohtavuus, hitsattavuus, alhainen kosketusvastus, korroosionkestävyys
Elektroniset komponentit:Nikkeliä käytetään suojauksessa, liittimissä ja johtokehyksissä.
Suorituskykyohjaimet:Alhainen magneettinen permeabiliteetti, juotettavuus, muovattavuus
Elintarvike- ja lääketeollisuus:
Käsittelylaitteet:Puhdasta nikkelitankoa käytetään sekoittimissa ja sekoittimissa.
Sovellukset:Elintarvike{0}}sekoituslaitteet, lääketeollisuuden astiat
Suorituskykyohjaimet:Rasvahappojen korroosionkestävyys, myrkytön pinta, puhdistettavuus
Ilmailu ja puolustus:
Kryogeeniset järjestelmät:Puhdas nikkeli säilyttää erinomaisen sitkeyden kryogeenisissä lämpötiloissa.
Sovellukset:Nestemäiset vety- ja nestehappijärjestelmän komponentit
Suorituskykyohjaimet:Alhaisen-lämmön sitkeys, ei--magneettiset ominaisuudet
Meri ja offshore:
Merivesisovellukset:Puhdas nikkeli kestää kloridikorroosiota.
Sovellukset:Pumpun akselit, venttiilivarret, instrumentointikomponentit
Suorituskykyohjaimet:Kestävyys kloridipistekorroosiota vastaan, tasainen korroosio
Suorituskyvyn vertailu:
| Omaisuus | Puhdas nikkeli (Ni200/Ni201) | Ruostumaton teräs 316 | Kupari |
|---|---|---|---|
| Sähkönjohtavuus | Hyvä (22 % IACS) | Huono (2 % IACS) | Erinomainen (100 % IACS) |
| Lämmönjohtavuus | Hyvä (70 W/m·K) | Kohtuullinen (16 W/m·K) | Erinomainen (400 W/m·K) |
| Korroosionkestävyys (emäksinen) | Erinomainen | Huono | Hyvä |
| Korroosionkestävyys (kloridi) | Hyvä | Reilu | Reilu |
| Magneettinen läpäisevyys | Matala (<1.005) | Keskitaso (1,02) | Ei--magneettinen |
| Maksaa | Kohtalainen | Matala | Kohtalainen |
Valintaohjeet hakemuksen mukaan:
| Sovellus | Suositeltu arvosana | Perustelut |
|---|---|---|
| Syövyttävät höyrystimet (korkea lämpötila) | Ni201 (N02201) | Vähähiilipitoisuus estää grafitoitumisen |
| Ambient kaustinen palvelu | Ni200 (N02200) / N4 | Kustannustehokas, riittävä suorituskyky |
| Akun kielekkeet | Ni200 (N02200) / N4 | Korkea puhtaus, hitsattavuus, johtavuus |
| Elintarvikkeiden jalostusakselit | Ni200 (N02200) / N4 | Korroosionkestävyys, puhdistettavuus |
| Kryogeeniset komponentit | Ni200 tai Ni201 | Erinomainen taipuisuus matalassa{0}}lämpötilassa |
| Kustannus-herkkä teollisuus | N6 | Alhaisempi puhtaus, alhaisemmat kustannukset |
5. K: Mitkä laadunvarmistus-, testaus- ja tehdashintanäkökohdat ovat tärkeitä hankittaessa puhdasta nikkelitankoa teollisiin sovelluksiin?
A:Puhtaan nikkelitangon (N4, N6, Ni200, Ni201) hankinta kilpailukykyisin tehdashinnoin vaatii huolellista huomiota laadunvarmistukseen, testausprotokolliin ja toimitusketjun hallintaan. Tärkeintä on tunnistaa todelliset arvomahdollisuudet ja varmistaa samalla, että materiaalien laatu täyttää käyttökohteen vaatimukset.
Materiaalin sertifiointi ja jäljitettävyys:Laadunvarmistuksen perusta on kattava dokumentaatio:
Tehdastestiraportit (MTR:t):Jokaisen lähetyksen on sisällettävä MTR-asiakirjat:
Lämpönumero:Täysi jäljitettävyys alkuperäiseen sulatteeseen
Kemiallinen analyysi:Koostumuksen, erityisesti hiilipitoisuuden, tarkastus luokan todentamista varten
Mekaaniset ominaisuudet:Vetolujuus, myötöraja, venymä
Lämpökäsittelytiedot:Hehkutuslämpötila ja jäähdytysmenetelmä
Vaatimustenmukaisuustodistus:Ilmoitus siitä, että materiaali täyttää ASTM B160 -vaatimukset
Tuotteen merkintä:Jokainen palkki on merkittävä:
Valmistajan nimi tai tavaramerkki
Tekninen numero (ASTM B160)
Seosmerkintä (Ni200, Ni201, N4 tai N6)
Lämpönumero
Mitat
Arvosanan vahvistus:Ni200:n ja Ni201:n erottaminen on tärkeää korkeissa lämpötiloissa:
| Vahvistusmenetelmä | Tarkoitus |
|---|---|
| MTR-arvostelu | Varmista, että hiilipitoisuus täyttää vaatimukset |
| Riippumaton hiilianalyysi | Kriittisten sovellusten osalta tarkista hiilipitoisuus |
| PMI-testaus | Vahvista nikkelipitoisuus (ei voi erottaa hiiltä) |
Tuhoamaton tutkimus (NDE):Kriittisissä sovelluksissa NDE varmistaa materiaalin eheyden:
| Testata | Sovellus |
|---|---|
| Ultraäänitestaus (UT) | Halkaisijaltaan suuret{0}}palkit, sisäisiä vikoja |
| Pyörrevirtatestaus (ET) | Pienet{0}}halkaisijat, pintavikoja |
| Liquid penetrant -testaus (PT) | Pintahalkeamien tunnistus |
Mittojen vahvistus:
| Parametri | Tyypillinen toleranssi |
|---|---|
| Halkaisija | Kylmä-viimeistely: ±0,005 tuumaa; Kuuma-viimeistely: ±0,031 tuumaa |
| Pituus | ±0,125 tuumaa leikkauspituuksille |
| Suoruus | Suurin poikkeama pituusyksikköä kohti |
Tehdashinta huomioitavaa:
| Tekijä | Vaikutus hintaan |
|---|---|
| Raaka nikkelin hinta | Ensisijainen kustannustekijä; vaihtelee LME-nikkelin kanssa |
| Luokka | N6 tyypillisesti halvempi kuin N4/Ni200; Ni201 premium yli Ni200 |
| Mitat | Vakiokoot halvemmat kuin mukautetut |
| Määrä | Volyymiostoilla saavutetaan mittakaavaetuja |
| Pintakäsittely | Valssattuina halvemmalla kuin hiottuna tai kiillotettuna |
| Sertifiointi | Mukana vakio-MTR:t; tehostettu testaus lisää kustannuksia |
Kustannusten optimointistrategiat:
Valitse sopiva arvosana:N6 saattaa riittää ei--kriittisiin sovelluksiin; Vältä liiallista-määrittelemästä Ni201:tä ympäristöpalvelua varten
Vakiomitat:Varaston halkaisijat ja pituudet ovat halvempia kuin mukautetut koot
Volyymien konsolidointi:Yhdistä useita vaatimuksia yhdeksi tilaukseksi
Tehdasylijäämä:Hanki sertifioitu ylijäämämateriaali arvostetuilta tehtailta
Pitkäaikaiset{0}}sopimukset:Luo suhteita toimittajiin johdonmukaisen hinnoittelun varmistamiseksi
Vastaanottamisen tarkistuslista:
Tarkista, että merkinnät vastaavat ostotilausta
Tarkista MTR:ien täydellisyys ja vaatimustenmukaisuus
Vahvista laatu (Ni200 vs. Ni201) hiilipitoisuuden perusteella
Suorita PMI-testaus otospohjaisesti
Tarkista pinnan kunto vikojen varalta
Tarkista mitat (halkaisija, pituus, suoruus)
Vältettävät punaiset liput:
| Punainen lippu | Mahdollinen riski |
|---|---|
| Hinnat selvästi alle markkinoiden | poikkeaa-määrityksestä tai väärennetystä materiaalista |
| Lämpönumerot puuttuvat | Ei jäljitettävyyttä |
| Epätäydelliset MTR:t | Koostumusta tai ominaisuuksia ei voi tarkistaa |
| Toimittaja ei voi suorittaa PMI:tä | Rajoitettu laadunvalvonta |
| Ei raekokotietoja | Ni201:n osalta asianmukaisen lämpökäsittelyn tarkastus |
Varastointi ja käsittely:
Puhdas ympäristö:Varastoi erillään hiiliteräksestä rautakontaminaation estämiseksi
Kosteussuoja:Vältä altistumista kosteudelle, joka voi aiheuttaa pinnan korroosiota
Jäljitettävyyden säilyttäminen:Varmista, että merkinnät pysyvät luettavissa
Materiaalien erottelu:Erottele lämpönumerolla ja spesifikaatiolla
Näitä laadunvarmistus- ja hankintakäytäntöjä noudattamalla teolliset ostajat voivat hankkia kustannustehokkaita-puhdasta nikkelitankoa säilyttäen samalla materiaalin eheyden, jota tarvitaan luotettavaan huoltoon kemiankäsittelyssä, elektroniikassa, akkujen valmistuksessa ja muissa vaativissa sovelluksissa.








